Used DVD. Running time: 55 min. Age rating: exempt Subtitles: no / not known
Muumien maailma -sarja perustuuTove Janssonin rakastettuihin Muumitarinoihin. Sarjassa tapaat koko Muumilaakson väen jännittävissä seikkailuissa. Nukkeanimaation viehättäv kuvamaailma siivittää tarinoita, jotka soveltuvat kaikenikäisille.
Muumilaakson kevät: Pitkän, lumisen talven jälkeen Muumilaakso alkaa taas heräillä. Kevät on tullut. Muumitalossa alkaa tapahtua kummia, kun Muumipeikko ja Nuuskamuikkunen tuovat sinne vuorilta löytämänsä hatun: munankuoret muuttuvat pilviksi ja talossa vierailee itse Kalifornian kuningas.
Muumilaakson kesä: Muumilaaksossa on kuuma kesä. Muumimamma antaa lasten muuttaa luolaan asumaan, koska siellä on vilpoisampaa. Taikahattu aiheuttaa taas jännittäviä asioita: joessa virtaa vaapukkamehua ja Muumitalon valtaa viidakko. Muumilaaksoon saapuu myös vieraita: Tiuhti ja Viuhti sekä pelottava Mörkö.